Projekt azonosító:
OTKA K 108555
Megvalósítási időszak:
2013-2017
Az évelő tarackbúza fajok a termesztett búzával ivaros úton keresztezhetők, a kedvező tulajdonságok a búza genomjába beépíthetők, így a nemesítés számára jelentős géntartalékot jelentenek. Célunk e fajok kromoszóma összetételének részletes megismerése.
Projektvezető:
Az évelő Thinopyrum fajokból történő hatékony génátvitel elengedhetetlen feltétele, hogy az egyes fajok genomszerveződését, valamint más fajokkal fennálló rokonsági viszonyukat részletesen ismerjük.
Ezekkel a fajokkal számos keresztezést végeztek és régóta alkalmazzák a kutatók különböző rezisztenciagének beépítésére a termesztett búzába. Az intenzív alkalmazás ellenére azonban részletes, nagy felbontású FISH kariotípusuk nem ismert. Martonvásáron az elmúlt évtizedekben számos búza × Thinopyrum keresztezés és genetikai alapanyag előállítás történt, ám az utódok genetikai vizsgálata az egyes diploid fajok kariotípusának ismerete nélkül nem valósult meg. A kutatási terv elsődleges célkitűzése részletes FISH-alapú kariotípusok kidolgozása dipolid évelő Thinopyrum fajokra. Az eredmények lehetővé teszik számunkra az egyes genomok megismerését, amely ismereteket felhasználunk a korábban Martonvásáron előállított, agronómialilag hasznos tulajdonságokkal rendelkező genetikai alapanyagok elemzésére. Napjainkig a diploid évelő Thinopyrum fajok közül az EE genom kariotípusa ismert. Egyes mikroszatellit szekvenciák felhasználhatók, mint kiegészítő molekuláris citogenetikai markerek. Célunk olyan trinukleotid DNS próbák tesztelése a diploid Thinopyrum fajokon, amelyeket korábban Martonvásáron hoztunk létre. Tervezzük az egyedi jelölődést mutató szekvenciák FISH-alapú fizikai térképezését centroméra- és teloméra specifikus próbák segítségével.